
Każdego roku, w ramach międzynarodowego ruchu „Sprzątanie Świata” Miasto Gdańsk i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna prowadzą edukacyjną kampanię dotyczącą ochrony ujęć wody oraz ekologii odprowadzania i oczyszczania ścieków. Już po raz drugi odbywa się ona w formie konkursu dla uczniów szkół podstawowych pod nazwą „Dlaczego sieci nie lubią śmieci”.
„SIECI” z nazwy konkursu, które „NIE LUBIĄ ŚMIECI” to sieć wodociągowa, która doprowadza mieszkańcom wodę do picia oraz sieć kanalizacji sanitarnej, która odprowadza wytworzone w gospodarstwach domowych ścieki. Celem konkursu jest podniesienie świadomości młodzieży szkolnej na temat konsekwencji, jakie może mieć pozostawianie śmieci w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych (zwłaszcza w rejonach ujęć wody) bądź ich wyrzucanie do kanalizacji. – Uwrażliwienie młodzieży na czystość najbliższego otoczenia jest dziś jednym z kluczowych zadań edukacji. We współpracy z miejskimi spółkami przenosimy ważne zagadnienia ekologii na poziom codziennych czynności i wyrabiamy wśród młodzieży szkolnej ważne nawyki. Konkurs „Dlaczego sieci nie lubią śmieci” ma pokazać uczniom, że o zasoby wody i ekologiczne odprowadzanie ścieków dbają nie tylko przedsiębiorstwa wodociągowe, ale także każdy z nas, na własnym podwórku lub we własnym domu – przekonuje Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej.
Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie okładki zeszytu do lekcji przyrody. Rysunek powinien nawiązywać do tematyki konkursu. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie klas V i VI szkół podstawowych z Gdańska. – To już druga edycja konkursu. W 2014 roku uczniowie gdańskich szkół nadesłali nam około 30 wierszowanek dotyczących ekologii wody i ścieków. Najlepsze z nich zostały nagrodzone i znalazły się w tomiku „Dlaczego sieci nie lubią śmieci”. Ta ekologiczna poezja, może z pewnością, stać się inspiracją do tegorocznych rysunków – twierdzi Monika Piotrowska-Szypryt, specjalista ds. edukacji ekologicznej z GIWK Sp. z o.o.
Projekty okładek należy składać do 1 listopada. Regulamin znajduje się na stronie www.giwk.pl. Na autorów najlepszych prac czekają ciekawe nagrody, które zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Miniatura. Zwycięskie okładki zostaną zastosowane do produkcji niezwykłej kolekcji zeszytów do przyrody. Kolekcja będzie wykorzystywana podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez GIWK Sp. o.o. Zeszytami zostaną obdarowani również wszyscy uczestnicy konkursu.
Wiele ciekawych informacji na ten temat na www.giwk.pl oraz na blogu i facebooku Bliżej Źródeł. (http://blizejzrodel.pl/ ; https://www.facebook.com/BlizejZrodel )