Morze Bałtyckie, nazywane też śródziemnym morzem północnej Europy, to akwen liczący ponad 400 000 km2. Za jego zachodnią granicę uważa się cieśninę Sund, oddzielającą duńską Zelandię od Półwyspu Skania. Do państw leżących nad Bałtykiem zalicza się Danię, Estonię, Finlandię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Polskę, Rosję i Szwecję. Sam akwen charakteryzuje się też niskim zasoleniem i raczej małymi głębokościami. Przeważają na nim wiatry zachodnie.
Zatoka Gdańska to jedna z zatok Morza Bałtyckiego, szczególnie bliska sercu polskim żeglarzom. Osłaniający ją Półwysep Helski stanowi naturalną zaporę przed większym zafalowaniem, a mnogość portów z Gdańskiem i Gdynią na czele pozwala na spędzenie udanego żeglarskiego weekendu na jej wodach.
Raczej nie można powiedzieć, że Bałtyk należy do ulubionych przez żeglarzy akwenów. Postrzegany jest jako zimne i „szarobury”, co jednak nie odstrasza młodych żeglarzy stawiających swoje pierwsze kroki w świecie żeglarstwa.
Co więc oferuje Morze Bałtyckie żeglarzom?
Oto kilka najczęściej wybieranych portów docelowych na krótkie rejsy:
Bornholm (około 160 mil morskich od Gdańska)
Bardzo dobrze znana polskim żeglarzom duńska wyspa, która swoją przyrodą i bezpośrednią bliskością zachęca do częstych odwiedzin. Położona około 160 mil morskich od Gdańska, jest bardzo często i chętnie odwiedzana przez jachty pływające pod biało-czerwoną banderą. Do najważniejszych portów Bornholmu należą Rønne, Allinge, Nexø i Svaneke. No i oczywiście nie można zapominać o przepięknej malutkiej wysepce Christiansø położonej kilka mil od Bornholmu, na której koniecznie trzeba spróbować lokalnego śledzia.
Karlskrona (około 170 mil morskich od Gdańska)
To liczące sobie nieco ponad 30 000 mieszkańców miasto w południowej Szwecji zdecydowanie warte jest odwiedzenia. Znane jest jako jedyne barokowe miasto tego kraju, może poszczycić się też ostatnią istniejącą bazą szwedzkiej marynarki. No i w końcu nieopodal mariny znajduje się jedno z najciekawszych muzeów morskich w całej Europie.
Świnoujście (około 200 mil morskich od Gdańska)
Położone na trzech wyspach (Uznam, Wolin, Karsibór) Świnoujście może stanowić bardzo dobry cel tygodniowego rejsu wzdłuż polskiego wybrzeża. Miasteczko, wraz z położonym niedaleko Szczecinem stanowi ostatnio prężnie rozwijający się ośrodek polskiego żeglarstwa. Liczne regaty i imprezy przyciągają w ten rejon wielu sponsorów, kibiców i zagranicznych gości. Ponadto, dzielący te dwie miejscowości Zalew Szczeciński jest z pewnością akwenem wartym odwiedzenia.
Kłajpeda (około 120 mil morskich od Gdańska)
To położone nad Zalewem Kurońskim miasto jest najważniejszym portem handlowym i rybackim na Litwie. Mimo że nie zachwyca swoimi zabytkami, architekturą czy historią, to ze względu na przyjazny charakter mieszkańców i bliskie położenie jest częstym portem docelowym dla polskich żeglarzy.