Morska historia Gdańska

Każdy wie, że Gdańsk to morze! I oczywiście nie bez powodu – tylko kilka miast europejskich jest tak związanych z wodą jak nasze miasto. Nie zagłębiając się w długie i skomplikowane koleje historii, przedstawiamy wam kilka świadectw morskiego dziedzictwa Gdańska:

Żuraw i bramy wodne
Bramy wodne są uznawane za charakterystyczny element architektury Gdańska. Te budowle zamykały ulicę biegnące prostopadle do Motławy. Według archeologów, wszystkie były one połączone murem, który odgradzał miasto od rzeki. Zdecydowanie najbardziej znaną z bram wodnych jest Wielki Żuraw. Dźwig ten zbudowano w pierwszej połowie XV wieku w celu umożliwienia łatwego i szybkiego załadunku towarów na statki, a także między innymi do pomocy przy stawianiu masztów na nowych jednostkach. Podobno mechanizm był w stanie podnieść ciężar czterech ton na wysokość ponad dziesięciu m. W 1945 roku cała drewniana część spłonęła i konieczna była rekonstrukcja. W chwili obecnej Żuraw pełni rolę Muzeum.

Żuraw gdański

Długie Pobrzeże
W tej chwili bulwar spacerowy, niegdyś Długie Pobrzeże pełniło rolę miejsca na wyładunek towarów. Przed każdą z bram wodnych znajdujących się przy tej ulicy istniał pomost, na który umożliwiał statkom szybkie oddanie lub zabranie ładunku.

Ołowianka
Położona nieopodal Starówki wyspa była niegdyś obszarem o dużym znaczeniu strategicznym. Umiejscowionych było na niej wiele spichlerzy, a także magazyn ołowiu, dzięki któremu zawdzięcza swoją nazwę. W tej chwili mieści się na niej Centralne Muzeum Morskie, a przy nabrzeżu stoi jeden z jego eksponatów – parowiec Sołdek, czyli pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II Wojnie Światowej.

Twierdza Wisłoujście
Ta położona niedaleko Westerplatte twierdza jest jednym z unikatowych zabytków wpisujących się w nurt morskiej historii Gdańska. Zbudowana w drugiej połowie XV wieku, wielokrotnie była celem ataków bardzo różnych armii – między innymi Rosji, Szwecji, Prus, a nawet sił Napoleona – i prawie zawsze wychodziła z tego obronną ręką. Cały czas istniejąca cylindryczna wieża była niegdyś latarnią morską. Twierdza Wisłoujście została zniszczona przez Armię Czerwoną w 1945 roku i cały czas czeka na powrót do świetności.