Oto wyniki naszego ogólnopolskiego konkuru „Świat za sto lat”.
W konkursie realizowanym w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku wzięło udział prawie dwustu uczniów gimnazjów i liceów z całej Polski! Piątka laureatów wypłynie w wakacyjny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej.
Zadaniem uczestników było zaprojektowanie plakatu, który przedstawiał będzie wyobrażenie świata za sto lat. Liczba zgłoszeń i różnorodność prac świadczą o tym, że temat okazał się inspirujący.
Wszystkie nadesłane prace stanowią ciekawy obraz tego, jak młodzież wyobraża sobie życie na Ziemi w 2115 roku. Zdecydowana większość autorów przedstawiła mało optymistyczną wizję, z drugiej jednak strony często powtarzał się motyw odpowiedzialności obecnych pokoleń za jakość życia w przyszłości.
Oto zwycięzcy w kolejności alfabetycznej:
Aleksandra Dąbrowska, Gimnazjum 94 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie
nauczyciel: Bohdan Kamola
Jakub Drychta, I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią
nauczyciel: Hanna Pietrucin
Wincenty Kwiatkowski, XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
nauczyciel: Wioletta Jacko
Sylwia Łabędzka, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich
nauczyciel: Jerzy Jakusz
Martyna Otręba, X Liceum Ogólnokształcące im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni
nauczyciel: Magdalena Ankiewicz – Kopicka
Autorom najlepszych prac udało się za pomocą obrazu przekazać ważny komunikat, który motywuje odbiorców do zastanowienia się nad swoimi działaniami w kontekście przyszłości naszej planety.
Na potrzeby konkursu opracowane zostały materiały edukacyjne przygotowane przez partnerów merytorycznych – Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną oraz Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie. Teksty przybliżały młodzieży różne aspekty zrównoważonego rozwoju, pokazując, że to właśnie lokalne działania są odpowiedzią na globalne problemy.
Laureaci konkursu wypłyną w wakacyjny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej, na pokładzie jachtu True Delphia, którego skipper Kapitan Andrzej Kopytko jest żeglarzem samotnikiem i w ramach projektu Ocean17 przygotowuje się do startu w regatach oceanicznych OSTAR w 2017 roku. Uczniowie wezmą również udział w szkoleniu w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz otrzymają wodoodporne aparaty fotograficzne Fujifilm XP80, dzięki którym przygotują fotorelację z wakacyjnej wyprawy.
Ogólnopolski konkurs Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest co roku dzięki zaangażowaniu sponsorów Ferrero Polska w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupy LOTOS S.A. Zachęcamy do oglądania prac laureatów na stronie www.programedukacjimorskiej.pl
Konkurs został objety patronatem honorowym Ministra Środowiska oraz został wpisany w program polskich obchodów 70-lecia istnienia ONZ.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace i gratulujemy laureatom!