
Już ponad 18 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku.
Uroczystość zakończenia kolejnego sezonu odbyła się 9 grudnia na Wyspie Spichrzów, z widokiem na Motławę.
Infrastruktura wodna Gdańska zmienia się na naszych oczach, a tym zmianom już od sześciu lat nieodłącznie towarzyszy Program Edukacji Morskiej. Po prawie półwieczu jachty znów mogą cumować przy Wyspie Spichrzów wzbogacając krajobraz Głównego Miasta. To przestrzeń spotkania historii z przyszłością i dlatego właśnie tu odbyło się podsumowanie kolejnego sezonu Programu, który jest przykładem nowoczesnej edukacji morskiej i jednocześnie kontynuacji tradycji Miasta Gdańska. W pawilonie informacyjnym Granarii Gdańsk spotkali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację Programu oraz dyrektorzy szkół. Podczas uroczystości podsumowany został kolejny rok żeglarskich aktywności.
Na liczne walory edukacyjne żeglarstwa zwrócił uwagę Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej: Kluczowym jest doświadczenie, podczas którego grupa uczniów staje się załogą i wspólnymi siłami wprawia jacht w ruch. Podziwianie Gdańska z wodnej perspektywy uświadamia, jak znaczącą rolę w historii i rozwoju naszego Miasta odgrywał i odgrywa przemysł morski. Łączy nas woda i myśląc o rozwoju Gdańska nie możemy o niej zapominać.
A jak udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku ocenia młodzież? Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 57% uczestników stwierdziło, że Program jest ważnym uzupełnieniem nauczania historii, 69% ankietowanych po wypłynięciu w rejs nabrało większego szacunku do Morza Bałtyckiego, a aż 77% uświadomiło sobie jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. 37% myśli o kontynuacji żeglarskiej edukacji.
Co trzeci uczestnik rejsu chciałby chciałby wrócić na łódkę. To dobry wynik – podkreśla Mateusz Kusznierewicz pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej. Mistrz olimpijski podkreślił również, że żeglarstwo to bardzo różnorodny sport, w którym każdy może wybrać swoją własną drogę.
Bez dwóch zdań żeglarską pasją zarazili się laureaci ogólnopolskiego konkursu „Świat za sto lat”, którzy wypłynęli w wakacyjny rejs na pokładzie jachtu True Delphia, z kapitanem Andrzejem Kopytko.
Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji był także wyjazd reprezentacji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku na wystawę światową EXPO do Mediolanu. Młodzież przeprowadziła warsztaty żeglarskie i opowiadała o gdańskiej inicjatywie w międzynarodowym Pawilonie programu Kinder+Sport. Dodatkowe aktywności realizowane są dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Grupy LOTOS oraz Ferrero Polska.
Dla Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończenie sezonu nie jest nigdy czasem zwijania żagli. Warto śledzić naszą stronę i Facebooka, aby dowiedzieć się jakie propozycje dla młodych miłośników żeglarstwa organizatorzy przygotowali na zimową porę.
Zapraszamy do oglądania filmu podsumowującego szóstą edycję Programu Edukacji Morskiej
w Gdańsku: https://www.youtube.com/watch?v=1LgvoJEUuK8