
22 marca na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Wody a od 1996 roku, dzięki inicjatywie Komisji Helsińskiej, również jako Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.Tegoroczny Światowy Dzień Wody jest jednocześnie inauguracją Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ grudniu 2010 roku, na mocy rezolucji A/RES/65/154. Decyzja ta ma na celu zwrócenie uwagi na rosnący problem deficytu wody i motywowanie międzynarodowych instytucji do powzięcia działań, które przyniosą pozytywną zmianę w tej kwestii, w skali globalnej.
„Znaczenia wody nie można przecenić. Stanowi ona wspólny mianownik, leżący u podstaw najważniejszych wyzwań i potrzeb naszych czasów: energetycznych, żywieniowych, zdrowotnych, utrzymania pokoju i bezpieczeństwa. Skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi może zmniejszyć ryzyko występowania katastrof naturalnych, takich jak susze czy powodzie. Biorąc pod uwagę znaczenie wód transgranicznych i warstw wodonośnych, które stanowią prawie połowę powierzchni ziemi, należy uznać, że współpraca w dziedzinie wody jest nieodzowna dla istnienia pokoju na świecie.”
Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO
(fragment przemówienia, Konferencja Rio+20, źródło: http://www.unic.un.org.pl/)
Na stan wody wpływ mają wszyscy jej użytkownicy, czyli każdy z nas. Uczestnicy zeszłorocznego konkursu „Wszyscy dbamy o Bałtyk” udowodnili, że niezależnie od miejsca zamieszkania, wszyscy możemy dbać o stan czystości naszego morza. Podczas Międzynarodowego Roku Wody pokażmy, że wspólnymi siłami możemy poprawić sytuację deficytu i zanieczyszczenia zasobów wody, w skali całego świata! W tym roku Program Edukacji Morskiej również szykuje konkurs ekologiczny dla gimnazjalistów i licealistów z całej Polski. Czy Międzynarodowy Rok Wody przyniesie przełom? Wszystko w naszych rękach!